Venüs

Venüs, Güneşe yakın olan ikinci gezegen ve Ay’dan sonraki gece gökyüzünde en parlak ikinci nesnedir . Roma aşk ve güzellik tanrıçası olarak adlandırılan Venüs, ikinci en büyük karasal gezegendir ve bazen benzer büyüklükleri ve kütleleri nedeniyle Dünya’nın kardeş gezegeni olarak anılır. Gezegenin yüzeyi, sülfürik asitten oluşan opak bir bulut tabakası tarafından gizlenmiştir.

Venüs Hakkında Merak Edilenler

 

 • Venüs’ün ayları ya da halkaları yoktur.Venüs
 • Venüs yaklaşık olarak 12,104 km çapındaki Dünya kadar büyüktür.
 • Venüs’ün merkezi bir demir çekirdek, kayalık manto ve silikat kabuğundan oluştuğu düşünülmektedir.
 • Venüs yüzeyinde bir gün (güneş günü) 117 Dünya günü sürecek gibi görünüyor.
 • Venüs’te bir yıl 225 Dünya günü sürer.
 • Venüs üzerindeki yüzey sıcaklığı 471 ° C’ye ulaşabilir.

AYRINTILI VENÜS GERÇEKLERİ

 • Venüs’te bir gün bir yıldan uzun sürer. 
  Ekseninde bir kez dönmesi 243 Dünya günü sürer (sidereal gün). Gezegenin Güneş etrafındaki yörüngesi, Dünya’nın 365’iyle karşılaştırıldığında 225 Dünya günü sürer. Venüs’ün yüzeyinde bir gün (güneş günü) 117 Dünya günü sürer.
 • Venüs, diğer gezegenlerin tersi yönünde döner. 
  Bu, Venüs’ün Güneş’e ters yönde dönmekte olduğu anlamına gelir, bu aynı zamanda geriye dönük bir rotasyon olarak da bilinir. Olası bir sebep geçmişte gezegenin dönme yolunu değiştirmesine neden olan bir asteroit veya başka bir nesneyle çarpışma olabilir. Aynı zamanda, doğal uydular içermediğinden güneş sistemimizdeki diğer gezegenlerden farklıdır.
 • Venüs, gece gökyüzündeki en parlak ikinci nesnedir. 
  Sadece Ay daha parlaktır. -3.8 ile -4.6 arasında değişen bir büyüklükte Venüs o kadar parlak ki, gündüzleri açık bir günde görülebiliyor.
 • Venüs üzerindeki atmosferik basınç, Dünya’nınkinden 92 kat daha fazladır. 

  Büyüklüğü ve kütlesi Dünya’ya benzese de, küçük asteroitler atmosfere girerken eziliyor, yani gezegenin yüzeyinde küçük kraterler yatmıyor. Bir insanın yüzeyde hissettiği baskı, dünyadaki denizin derinliklerinde yaşananlara eşdeğer olacaktır.

 • Venüs, genellikle Dünya’nın kız kardeşi gezegeni olarak adlandırılır. Venüs Dünya’nın kütlesinin% 81,5’ini sahip çapında sadece 638 km farkla boyutunda çok benzer. Her ikisi de merkezi bir çekirdeğe, erimiş bir mantoya ve bir kabuğa sahiptir.
 • Venüs aynı zamanda Sabah Yıldızı ve Akşam Yıldızı olarak da bilinir. 
  İlk medeniyetler, Venüs’ün Yunanlılar tarafından Fosfor ve Hesperus ve Romalılar tarafından Lucifer ve Vesper olarak adlandırılan iki farklı beden olduğunu düşünmüştür. Bunun nedeni, Güneş etrafındaki yörüngesi Dünya’nın yörüngesini aştığında, gün batımından sonra görünür olmaktan gün doğumundan önce görünür olmak zorunda kalmasıdır. Maya gökbilimciler, MS 650 kadar erken bir tarihte Venüs’ün detaylı gözlemlerini yaptılar.
 • Venüs, güneş sistemimizdeki en sıcak gezegendir. 
  Ortalama yüzey sıcaklığı 462 ° C’dir ve Venüs kendi ekseni üzerinde yatmadığından mevsimsel değişiklik yoktur. Yüzde 96.5 karbondioksitin yoğun atmosferi ısıyı hapseder ve sera etkisine neden olur.
webtoz.com
Posted in Gündem

Vatandaşlık Vergisi

kıdem taminatı
Posted in Gündem

Tazminattan Vergi Kesintisi İadesi

Posted in Gündem

Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi

Posted in Gündem

İnternet Paylaşımı Ücretli Mi?